Час пам'ятати

“Time to Remember”, або “Час пам’ятати” це освітньо-комеморативна ініціатива ГО “АРКА”, започаткована в 2018 році. 

⌛️ Що ми знаємо про геноцид ромів?
⌛️ Чи є місце ромам у національному просторі памяті?
⌛️ Хто і як має зберігати пам’ять про трагічні сторінки минулого?
⌛️ А ще яка роль у цих процесах належить молодому поколінню?
⌛️ Як і кому говорити про український історичний контекст в рамках міжнародних освітних заходів про геноцид ромів?

Аби знайти відповіді на ці та багато інших питань ми запросили до діалогу істориків, дослідників, активістів та зарубіжних експертів. 

Символізм Бабиного Яру

Перша різанина над беззбройним цивільним населенням була здійснена військовими в окупованому нацистами Києві 29-30 вересня 1941 р. З 29 вересня по 11 жовтня 1941 року сили СС вбили майже всіх євреїв, які проживали у місті – понад 50 000 чоловіків, жінок та дітей. Майже 34 000 людей загинули за перші два дні. Розстріли в Бабиному Яру тривали, поки Київ не був звільнений від окупантів.
Всього під час Другої світової війни в Бабиному Яру загинуло понад 100 000 людей – євреї, караїми, радянські військовополонені, члени українського національного руху опору, пацієнти психіатричної клініки та представники інших національних чи соціальних груп. Але поки що в підручниках, путівниках та наукових дослідженнях одна з перших жертв цього місця, роми, досі згадується лише коротко або навіть лишається зовсім забутою.

Бабин Яр – це не лише місце втрат та страждань ромського народу, а й символ багаторічної боротьби за місце в комеморативному просторі та право на пам’ять. 

Об'єднуємо та навчаємо молодіжну спільноту

До участі в першому заході заході в якості учасників нам вдалося залучити ромську молодь з різних куточків України. Багато хто з них вже мали на той момент досвід роботи з темою геноциду на локальному рівні, частина входила до нашої мережі випускників освітніх подорожей «Dikh Na Bister.UA”. Проте досі вони не мали спільного простору, де могли б стати головною рушійною силою. Спільно ми говорили про місце та роль молоді в комеморативних процесах, а також переймали досвід наших колег із зарубіжних ромських організацій.

Формуємо комеморативний простір

Довкола Бабиного Яру десятиліттями точились дискусії та війни пам’яті, кілька поколінь ромських активістів виборювали право на встановлення символа-монумента для вшанування загиблих в часи геноциду. Але сьогодні є небезпека, що він стане мовчазним  реліктом минулих часів. Ми щиро віримо, що саме молодь має стати містком між минулим та майбутнім, має зберігати та формувати комеморативні простори, розвивати та способи пам’ятання та вшанування пам’яті. 

© 2022, Молодіжна Агенція з Адвокації ромської культури “АРКА”. Всі права захищені.

Передрук та інше використання матеріалів дозволяється за умови посилання на джерело та розміщення гіперпосилання на веб-сайт.

Контакти

Пн. - Пт.: 10.00 - 18.00

Напрямки діяльності

Молодіжна робота

Аналітика та дослідження

Культура 

Освіта

Історія

Медіа

Волонтерство

Гуманітарна допомога