Історії спротиву

“Я зрозуміла, що можу бути корисна”, — ромська активістка Раїса Росташ про волонтерство в Польщі

Вдосвіта 24-го лютого громадяни України опинились в однаково моторошних умовах. Війна не оминула жодну домівку, а гармати не обирали будівлі за національністю. Того ранку ромська волонтерка Раїса Росташ прокинулась в своїй київській квартирі від вибухів та звуків винищувачів. Жінка поділилась з нами своєю особистою історією та складнощами з якими їй довелось боротись. 

До початку повномасштабної війни Раїса разом із іншими ромами України долучалась до збору коштів нужденним, поширювала інформацію та всіляко брала участь в громадських ініціативах. Сьогодні вона продовжує волонтерську діяльність, але вже за тисячі кілометрів від свого дому. У Києві жінка мешкала з чоловіком та 5 дітьми, наймолодшому нині 2 рочки. Перші години війни добряче налякали малюків і змусили сильно нервувати жінку, відчуття паніки й розгубленості ще довго не полишатимуть її. 

«Знаєте, інформаційний простір готував нас до провокацій і ймовірного нападу, але ми не вірили, сподівались. Перше, що я зробила, почувши вибухи – відвела дітей до ванної кімнати та накрила ковдрами. Розуміння того, що відбувається з нами було жахливим», — з нервуванням в голосі згадує події 24-го лютого Раїса. 

Жінка ділиться спогадами про те, як десятки разів намагалась викликати таксі, але звісно, всі спроби були марними. Телефон працював цілодобово. Київ зазнав численних обстрілів, під час тривог родина спускалася до бомбосховищ, перший час так і рятувались. Згодом близький знайомий сімейства приїхав та забрав Раїсу з дітьми до більш віддаленого району, там вони перебували ще декілька тижнів. У 10-х числах березня сім’я в повному складі вирушила до Львова. До міста родина добиралась потягом, бачилось, що це є найбільш практичним та безпечним рішенням. Безкоштовні евакуаційні рейси ходили майже кожен день, але черги були багатотисячні. Через це шлях зайняв 17 годин, замість звичних 10. Поїзд їхав 1-2 години та зупинявся, потім знову їхав, жінка зізнається, що дорога здавалася безкінечною. 

«Шлях був пекельним. У чергах постійно губились діти, не всіх вдалось знайти. Цей сценарій лякав мене найбільше, адже зі мною було 5 неповнолітніх. Перед очима досі валізи, маленькі діти на підлозі, стовпотворіння в тамбурі, черги, волонтери, плач та безвихідь».

У Львові стало трохи простіше, родина знайшла та орендувала житло. Мешкаючи з 5 дітьми, Росташі навіть прийняли до себе інших ромів, які потребували помешкання. Поступово адаптувавшись, Раїса продовжувала волонтерити та інформаційно допомагати іншим з переїздами й пошуком житла. Так минув ще місяць, оскільки ситуація в країні все ще була нестабільною жінка з дітьми вирушила до Польщі. Евакуюватись їй допомогла ромська волонтерка Олена Кузьменко, яка влаштовувала автобусні рейси «Україна — Італія»*.

«Було складно морально, більшість ромів з якими я їхала не знали іноземної мови. Дехто навіть зі свого міста не виїжджав. Тож під час евакуації був безпомічним. Тоді я зрозуміла, що можу стати в нагоді іншим та почала допомагати чим могла». 

В Польщі Раїса познайомилась з працівницею вокзалу, яка виявилась українкою. З її допомогою вдавалось шукати житло чи місця для ночівлі ромам. Це було необхідно, оскільки в пік напливу біженців пошуки помешкання займали дні, а то й тижні. Співпрацюючи з  іншими ромським, українськими та польськими волонтерами, Раїсі вдалось влаштувати близько сотні родин, більша частина з яких — ромські. Сама жінка мешкала в польському гуртожитку разом із іншими біженцями. 

«Не всі біженці хотіли мешкати з ромами, тому періодично траплялись конфліктні ситуації. З часом всі звикли й сварки припинились». 

Нещодавно Раїса з дітьми переїхала до Амстердаму, куди її запросили знайомі. Наразі до неї вже звернулись дві ромські родини, які також бажають виїхати до Нідерландів і потребують допомоги з документами, пошуком житла й працевлаштуванням. Жінка планує продовжувати волонтерську діяльність вже звідти, адже війна, яка навчає нас людяності, все ще триває. **

Більше про волонтерську діяльність Олени Кузьменко читайте за посиланням.

** Слідкуйте за новинами про нові матеріали на сторінках в наших соціальних мережах у Facebook та Instagram.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *