Освітньо-мистецька ініціатива "Stereobreakers"

5-8 серпня 2021 р. 

Відтворити відео

Ми зустрічаємось мало не щодня, але часто не бачимо за ярликами Людину. Упередження лишають нас можливості знайти точки дотику та глибше пізнати себе за допомогою діалогу з “іншим”.
Саме для того, аби ініціювати діалог всередині громади ми запросили до участі в проекті молодь з різних груп та спільнот – ромську молодь Охтирщини, ромських активістів з різних куточків країни та охтирську активну молодь. Що з цього вийшло – читайте далі.

Театральна майстерня

Це вистава, яка складається виключно з історій людей, які живуть в наш час. Вона піднімає гострі соціальні теми, показує їх внутрішній конфлікт, різні точки зору.
Для чого? Щоб глядачі задавали собі питання, щоб була можливість подивитися тему ширше, переосмислити застарілі погляди на світ, на оточуючих людей, на себе. У доквиставі немає пропаганди чи спекуляції, в ній не повторюються популярні думки, не цензурується те, про що замовчується, про речі, які вже прийшов час назвати своїми іменами. Вистава не навчає, але запрошує замислитись. Після вистави зазвичай проходить обговорення з глядачами.
Учасники\учасниці – це не актори з освітою, а свідки нашого часу – люди, які живуть поруч, та яким не байдужа тема і вони готові з нею працювати, або яким є що розповісти про тему. Вони трошки журналісти, трошки психологи, але головне – що ці люди з відкритим серцем, готові уважно та довго слухати інших людей, та\або відверто розповісти свою історію.

Це можуть бути особисті історії учасників\учасниць вистави. Від них потрібна максимальна чесність, готовність публічно говорити про теми, які на часі, але говорити не те, що всі звикли чути, а те, що насправді бентежить, дратує, тревожить, болить. Учасниці\учасники вистави можуть розповідати не свої особисті історії: тоді вони завчасно беруть інтерв’ю в інших людей (вони називаються “донори історій”), які мають відношення до теми, та на основі цих інтерв’ю разом з режисером будуть створювати доквиставу.

Наша тренерка, Наталія Вайнілович, практкиня партисипативних театральних напрямів (плейбек-театр, театр пригноблених, пост\документальний театр), організаторка інклюзивних проектів, голова ГО “АРТ-ПЛЕЙБЕК”

Спостерігаючи за процесом...

Перформативна хода містом

Протягом трьох днів наші учасники досліджувати стереотипи, упередження, викривлення, що існують в нашому суспільстві щодо ромів, молоді та образу міста Охтирки. Записували інтерв’ю,  дізнавалися думки містян  – працівників сфери освіти, чиновників, діячів культури та простих перехожихта  слухали голоси вулиць. 

Помічали, де і як проявляються  стереотипізовані кліше, упередження, а слідом за ними – мова ворожнечі.

А по завершенні театральної майстерні повернули почуте на вулиці міста… Підчас перформативної ходи рефлексували над знахідкаи, цитували місто та запрошували його жителів до суспільних дискусій та нового погляду на життя, на проблеми та конфлікти нашого багатоетнічного суспільства як на макро-, так і на мікрорівні.

Комеморація

У роки Другої світової війни ромська громада Охтирки також зазнала переслідувань та втрат внаслідок геноциду. Серед мешканців міста досі можна почути історії про молоду ромку, яку розстрыляли на околицях мыста, а також про ромську родину Волошиних, яка втратила батька та сина – їх було публічно страчено на центральній площі міста. Їхні нащадки досі живуть тут, пам’ять про них теж жива. Але чомусь для неї досі немає місця в публічному просторі.

Тому для нас було особливо важливо засвідчити готовність молоді зберігати пам’ять про історичні реалії та вшановувати загиблих. На місці минулої трагедії звучали імена Антона та Івана Волошиних,  а також багатьох з тих, чиє життя обірвалося в різних куточках Європи в часи геноциду. 

"Точки дотику"

документальна вистава-дослідження

Відтворити відео

Наші партнери

Проект було реалізовано у партнерстів з ГО “Центр розвитку вуличних культур” у м. Охтирка

© 2022, Молодіжна Агенція з Адвокації ромської культури “АРКА”. Всі права захищені.

Передрук та інше використання матеріалів дозволяється за умови посилання на джерело та розміщення гіперпосилання на веб-сайт.

Контакти

Пн. - Пт.: 10.00 - 18.00

Напрямки діяльності

Молодіжна робота

Аналітика та дослідження

Культура 

Освіта

Історія

Медіа

Волонтерство

Гуманітарна допомога