16 травня - Міжнародний день ромського спротиву

Історична довідка
16 травня в усьому світі відзначається як Міжнародний день ромського спротиву.
Про те, що ж саме сталося в цей день і чому нам важливо пам’ятати цю дату, – читайте далі.
16 травня 1944 року у таборі Аушвіц-Біркенау в’язні «циганського табору» намагалися підняти повстання у відповідь на спробу есесівців зліквідувати сектор B-IIe – не вийшли на традиційну перекличку, натомість забарикадувалися у своїх бараках, озброїлися чим могли та стали чинити опір.
Однак згодом нацисти жорстко помстилися повстанцям. По-перше, посадили всіх в’язнів B-IIe на голодний пайок. По-друге, частину в’язнів перевели до Аушвіц-І, інших перенаправили до Бухенвальду, Флоссенбургу та Равенсбрюку. У «циганському таборі» залишилося близько 3 тисяч ромів, яких 2 серпня 1944 року нацисти вбили у газових камерах.
Історична достовірність цього епізоду – предмет наукових дискусій, але він став надзвичайно потужним консолідуючим елементом у зростанні ромської самосвідомості та солідарності, формуванні відчуття суб’єктності, як складової загальноісторичного процесу.
Флешмоб до Дня ромського спротиву
Аби долучитися до участі було достатньо сфотаграфуватися з тематичною рамкою та розмістити світлину в соціальних мережах із відповідними хештегами: #RomaGenocide
#2ndAugust
#RomaHolocaust
#RomaniResistance
#16May

© 2022, Молодіжна Агенція з Адвокації ромської культури “АРКА”. Всі права захищені.
Передрук та інше використання матеріалів дозволяється за умови посилання на джерело та розміщення гіперпосилання на веб-сайт.
Напрямки діяльності
Молодіжна робота
Аналітика та дослідження
Культура
Освіта
Історія
Медіа
Волонтерство
Гуманітарна допомога