16 травня - Міжнародний день ромського спротиву​

Історична довідка

16 травня в усьому світі відзначається як Міжнародний день ромського спротиву.
Про те, що ж саме сталося в цей день і чому нам важливо пам’ятати цю дату, – читайте далі.
16 травня 1944 року у таборі Аушвіц-Біркенау в’язні «циганського табору» намагалися підняти повстання у відповідь на спробу есесівців зліквідувати сектор B-IIe – не вийшли на традиційну перекличку, натомість забарикадувалися у своїх бараках, озброїлися чим могли та стали чинити опір.
Однак згодом нацисти жорстко помстилися повстанцям. По-перше, посадили всіх в’язнів B-IIe на голодний пайок. По-друге, частину в’язнів перевели до Аушвіц-І, інших перенаправили до Бухенвальду, Флоссенбургу та Равенсбрюку. У «циганському таборі» залишилося близько 3 тисяч ромів, яких 2 серпня 1944 року нацисти вбили у газових камерах.
Історична достовірність цього епізоду – предмет наукових дискусій, але він став надзвичайно потужним консолідуючим елементом у зростанні ромської самосвідомості та солідарності, формуванні відчуття суб’єктності, як складової загальноісторичного процесу.

«Dikh he na bister» (Дивись і не забувай) – так кажуть роми. Тож не забуваймо і ми трагедію ромського народу, аби самим не опинитися в забутті.

Флешмоб до Дня ромського спротиву

Наша команда запропонувала учасникам ромського молодіжного форуму, що проходив у 2018 р. у м. Львів, долучитися до флешмобу з нагоди Міжнародного дня ромського опору.
Участь в таких акціях дає змогу поширити знання про маловідомі, але дуже важливі події періоду Другої світової війни та показати єдність ромських активістів та готовність об’єднувати зусилля для захисту своїх прав та боротьби з різними проявами дискримінації.
 

Аби долучитися до участі було достатньо сфотаграфуватися з тематичною рамкою та розмістити світлину в соціальних мережах із відповідними хештегами: #RomaGenocide 

#2ndAugust 

#RomaHolocaust

 #RomaniResistance 

#16May 

© 2022, Молодіжна Агенція з Адвокації ромської культури “АРКА”. Всі права захищені.

Передрук та інше використання матеріалів дозволяється за умови посилання на джерело та розміщення гіперпосилання на веб-сайт.

Контакти

Пн. - Пт.: 10.00 - 18.00

Напрямки діяльності

Молодіжна робота

Аналітика та дослідження

Культура 

Освіта

Історія

Медіа

Волонтерство

Гуманітарна допомога