7 грудня 2022 – 25 січня 2023 р.

Відкрито для відвідувань у приміщенні Освітнього центру проти антициганізму: Aufbau Haus am Moritzplatz, Prinzenstraße 84.2, 10969 Berlin

Відкриття виставки: 7 грудня 2022 року о 18:00

У той час як решта світу спостерігає за триваючою війною через засоби масової інформації, ромські та (про)ромські жінки в Україні наразі стикаються з війною, яка розпочалася 24 лютого, коли Росія вторглася в Україну. Вони переживають весь спектр травматичного досвіду вимушеного переселення, еміграції, розлуки з сім’ями та друзями, втрати близьких. 

“Катарсис” у перекладі з грецької означає “очищення” від негативних емоцій через мистецтво. Для того, щоб зменшити вплив триваючої війни на травму поколінь, ми надали підтримку з арт-терапії невеликій групі, 10 ромським та (про)ромським жінкам, які здебільшого непрофесійні художники що постраждали від сьогоднішньої війни в Україні. Створені під час зцілювальної терапії мистецькі роботи відкривають нам їхній емоційний шлях, пов’язаний з особистим баченням війни. 

Виставка “Катарсис” показує, як “особисте” може бути сильним проявом сучасної політичної ситуації. Всі ці жінки мають дуже різний та унікальний досвід, але їх усих об’єднує адаптація до нових реалій воєнного часу. Бути ромською жінкою в наш час вимагає неабиякої психологічної стійкості, щоб протистояти війні та дискримінації, водночас вірячи в існування майбутнього. 

Авторки мистецьких робіт: Віра Дрангой, Ольга Дементова, Ізаура Дріма, Тетяна Сторожко, Наталі Томенко, Діана Григориченко, Анастасія Тамбовцева, Маріанна Максимова, Ніна Малєкіна, Анастасія Журавель.

Кураторки виставки: Наталі Томенко, Чінара Мажидова