Дата та місце проведення: о 19.00, 8 грудня 2022 року в театрі TAK, Prinzenstrasse 85 F (Moritzplatz), 10969, Berlin

це унікальний соціально-політичний перформанс, який актуалізує та популяризує колективне знання про те, як різні спільноти в Україні переживають життя під час війни, що розпочалася 24 лютого внаслідок повномасштабного вторгнення Росії на територію України. Мета вистави – ознайомити зарубіжну громадськість з контекстом повсякденного життя українських громад під час війни та вплинути на процеси прийняття рішень. 

Вистава є першою спробою задокументувати та зберегти пам’ять про історичну подію, що відбувається в Україні сьогодні, на основі свідчень українських та ромських жінок, які внаслідок війни в Україні опинилися перед складним вибором: залишитися в рідному домі чи шукати інший. Хтось втратив свої стіни, хтось будує нові, а хтось досі на роздоріжжі.

Виконавиці є донорками історій та непрофесійними акторками: Анастасія Тамбовцева, Лілія Титаренко, Катерина Бодян, Маріанна Максимова, Слава Кошова, Тамара Наук.

Режисерка вистави: Наталія Вайнілович, генеральний директор “Інклюзивного театрального об’єднання ART-PLAYBACK”

19.00 – 20.00: Вистава документального театру

20.00 – 20.30: Фуршет з напоями та закусками

20.30 – 21.30: Модерована дискусія

Мова заходу: українська з синхронним перекладом на англійську 

Відтворити відео

Створення вистави

І ФАЗА: переосмислюючи "ніколи знову"

Гайдельберг (Німеччина), 18-22 липня 2022 р.

Військові обставини, що склалися в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення Російської Федерації з 24 лютого, суттєво вплинули на молодіжний громадський рух. Не стала винятком і його ромська частина. Молоді роми, яким довелося виїхати з України, чи переміститися всередині країни, зіткнулися з величезним травматичним досвідом, розлучаючись зі своїми родинами, втрачаючи стабільне життя та починаючи з нуля нове життя в нових умовах. Будучи відірваною від звичного кола однолітків, друзів та людей з однаковими цілями та поглядами, ромська молодь з України опиняється у складному становищі та потребує підтримки у спілкуванні та розбудові спільноти. Оскільки молодь є найбільш мобільною частиною спільноти, саме молоді довелося взяти на себе лідерство та відповідальність за свої сім’ї в умовах кризи – старше та молодше покоління (їх евакуація, забезпечення та виживання в новому середовищі), які в свою чергу змінили їхнє становище в родинах і спричинила нові виклики та стреси.

Зважаючи на це, для нас особливо важливо було зібрати (про)ромських активісток, аби спільно прожити та проговорити травматичний досвід, набутий за останні місяці, аби спільними зусиллями знайти підтримку та шлях до зцілення.

ІІ ФАЗА: театральна майстерня

Дрогобич (Україна), 27 вересня – 1 жовтня 2022 р.

Зустріч у Гайдельберзі була сповнена співпереживаннями та наповнена історіями, якими було важливо поділитись та не просто слухати та пропускати крізь себе.

Театральна вистава є однією з перших спроб задокументувати та зберегти пам’ять про історичні події, що відбуваються сьогодні в Україні, та передати знання через сучасне середовище документальної театральної гри. Знання про те, як сучасні покоління переживають травму, з якими труднощами вони зіткнулися і як вони їх долають. Збірка свідчень різних жінок, де представниці різних етносів і походження збираються разом, щоб поділитися власним досвідом травматичного впливу війни на їхнє життя, стала основою для оповідної частини театральної вистави. Документальна театральна вистава також показує складність і різноманітність українського суспільства, невід’ємною частиною якого є ромська громада.

ІІІ ФАЗА: публічний виступ в Берліні

Берлін (Німеччина), 4-8 грудня  2022 р.

Ми хочемо використати можливість, яку надає постійна підтримка європейського громадянського суспільства та держав,зокрема, в рамках дискусій під час Форуму ромського громадянського суспільства,  щоб подолати антиромські настрої та відчуження ромів в Україні, а також представити ромів як активних громадян, які захищають суверенітет української держави пліч-о-пліч з іншими українцями. Поки тисячі ромів воюють в українській армії, інші організовують гуманітарну підтримку та відстоюють інтереси різноманітного українського суспільства на європейській політичній арені.

Публічне проговорення різних вимірів досвідів, які набувають (про)ромські активістки в умовах війни, має стати важливим нагадуванням про наявну необхідність підтримки та спільне планування майбутніх кроків по відновленню повоєнної України.

Донори та партнери проекту

Проект “Переосмислюючи “ніколи знову” реалізовано в рамках програми Meet Up фонду EVZ

Публічний показ вистави в Берліні став можливий завдяки підтримці МФВ