Dikh Na Bister.UA

Дивись та не забувай!

Dikh_na_bister це багаторічна ініціатива міжнародної ромської молодіжної мережі TernYpe, покликана поширити знання серед ромської та неромської молоді про націонал-соціалістичний геноцид сінті та ромів, а також вшанувати пам’ять загиблих, зокрема 2897 осіб, знищених в ніч з 2 на 3 серпня 1944 р. в концтаборі Аушвіц-Біркенау.

Щороку над програмою Dikh he na bister працює міжнародна команда організаторів, серед яких

— близько 20 фасилітаторів, де щороку Україну представляє Tetiana Storozhko.

— 15 лідерів національних груп, серед яких наші колеги – Володимир Яковенко, Наталі Томенко. Саме на них лежить відповідальність попередньої підготовки групи у себе вдома, їх супровід у подальшому навчальному процесі допомага в організації заходу в Кракові.

— Кожна країна-учасниця заходу має рівну кількість місць.

Підготовчі зустрічі освітньої команди Dikh Na bister

#Dikh_na_Bister_UA. Вже кілька років поспіль учасники від України відвідують цей захід, знайомляться з європейськими комеморативними практиками та досвідом своїх колег з різних країн.

У 2018 році ГО АРКА  стала офіційним партнером ініціативи, а відтак – її координатором від України.  Наша команда докорінно змінила формат участі молоді від України – тепер обов’язковим етапом стало проведення локальних підготовчих тренінгів. Саме в ході підготовки учасники знайомляться із локальним контекстом зазначених історичних подій, аби потім поширювати ці знання на міжнародному рівні. 

Освітня подорож до Кракова

Освітній захід у Кракові – це комплексний п’ятиденний захід, протягом якого учасники з різних країн
– спільно працюють у змішаних міжнародних групах над вивченням історичних фактів перебігу подій геноциду ромів в роки Другої світової війни;
– відвідують історико-меморіальних комплекс Аушвіц-Біркенау;
– беруть участь в офіційній церемонії комеморації;
– спілкуються з ромами, яким вдалось пережити геноцид.

І що найцінніше – знайомляться, заводять друзів та обмінюються досвідом зі своїми колегами з найвіддаленіших куточків Європи і не тільки. 

Підсумкові зустрічі та планування подальших кроків

Підсумковий семінар – це чудова можливість для учасників освітнього проекту зібратись ще раз, аби спільно відрефлексувати набутий досвід, поділитись планами на майбутнє, а ще – презентувати результати творчого переосмислення побаченого та почутого в процесі. 

Досвід через мистецтво

Даниїл Пінько – молодих художник, який став учасником освітньої подорожі 2019 р. Протягом всього освітнього процесу він не розлучався зі своїм скетчбуком, “конспектуючи” у візуальних образах все, що чув та бачив. Із частиною його робіт можна ознайомитися нижче.

© 2022, Молодіжна Агенція з Адвокації ромської культури “АРКА”. Всі права захищені.

Передрук та інше використання матеріалів дозволяється за умови посилання на джерело та розміщення гіперпосилання на веб-сайт.

Контакти

Пн. - Пт.: 10.00 - 18.00

Напрямки діяльності

Молодіжна робота

Аналітика та дослідження

Культура 

Освіта

Історія

Медіа

Волонтерство

Гуманітарна допомога