АктивізмДіаспора

Волонтерство в Італії: евакуація під вибухами та сотні збережених життів

Війна 2022 року показала, що за необхідності люди об’єднуються навіть, перебуваючи за сотні й тисячі кілометрів один від одного. Навколо спільної проблеми зосередили свої зусилля мільйони людей: евакуація під вибухами, налагодження транспортного зв’язку, допомога з оформленням документів та пошуком житла. Всі ці етапи пройшла наша сьогоднішня героїня Олена Кузьменко, вона — етнічна ромка, яка понад 20 років мешкає в Італії. Стояти осторонь жінка не змогла, тому з перших днів бере активну участь у допомозі ромським родинам. З якими складнощами вона зіштовхувалась та на чому зосереджена її діяльність зараз — читайте в матеріалі.

Необхідність, щось робити

Олена розповідає, що з самого початку повномасштабної війни до неї через знайомих та соцмережі почали звертатися дівчата й цілі родини. Люди потребували термінової допомоги. Евакуація не була налагоджена, більшість ромів не були пристосовані та соціалізовані на достатньому рівні аби самостійно вирішувати проблеми закордоном. Весь час наша героїня супроводжувала людей в режимі «онлайн». Декілька сотень осіб було вивезено безкоштовними автобусами з України до Польщі та Німеччини, частково люди приїздили й до Італії. 

«Я вважаю, що мала допомагати, адже наді мною було мирне небо, а над моїм народом свистіли гармати. Доводилось знаходили автобуси, житло закордоном, оформлювати документи. Більшість людей ніколи не виїжджали, не знали мов та не могли банально попросити про допомогу на кордоні», — з жалем у голосі згадує події Олена. Жінка разом з евакуйованими переживала кожен етап, тому сьогодні більшість цих людей кличе її матір’ю. 

Декілька родин, які виїхали з України волонтерка самостійно влаштувала у італійські родини, вона ходила з ними в консульство, посольство й інші державні органи. Там їм зробили документи, а родини допомогли влаштуватись на роботу. В одній родині було 6 дітей, у другій – 8, але італійці дуже добре відреагували й не продемонстрували жодних стереотипів. 

Тижні дороги та сотні збережених життів

Складно уявити, але замість 56 осіб в безкоштовні рейсові автобуси Олена розміщувала понад 80 ромів. Оскільки часу й транспорту було обмаль, доводилось жертвувати комфортом і діяти. Знайти автобуси було дуже складно, жінка підключала всі можливі знайомства в Україні, Польщі та Італії аби отримати в користування хоч якийсь транспорт.

«Мій телефон просто не мав хвилини спокою, доводилось телефонувати й просити когось допомогти врятувати наших людей», — ледь стримуючись переповідає ті дні Олена. 

Жінка зізнається, що складнощів було надзвичайно багато, але завдяки наполегливості та знайомствам їй вдалось взяти в користування 3 автобуси, якими здійснили декілька рейсів. Власники автобусів надали транспорт, але на обмежений час, адже потік біженців був неймовірний. 

«Нас попередили, щоб вміщувались як зможуть, хоч на дах автобусу. Я телефонувала по відеозв’язку кожній пасажирці та просила взяти дітей на руки, адже біля дверей стояли такі ж жінки з дітьми. Це нам неабияк зекономило місце».  

Люди евакуювались з Умані, Харкова, Маріуполя, Херсона та інших міст, які тільки є в Україні. Одним з найскладніших кейсів була історія дівчини Людмили. Вона разом з маленькою дитиною йшла пішки з Сумської області до Львова. Чотири доби Олена та Людмила були на зв’язку по телефону. Ця ромська дівчина пережила чимало складнощів: вона йшла лісом, пересувалась під вибухи, залишалась на ночівлю біля озера та якусь частину дороги навіть перебувала з нашими військовими.

«Людмила потрапила на безкоштовний рейс, але до цього їй довелось пережити 4 пекельних доби дороги. Я казала, щоб вона хоч з останніх сил, але йшла до Львова і їй вдалось», — ділиться своїми спогадами жінка. Пройшло достатньо часу, але вони й досі часто спілкуються з Людмилою, адже ситуація неабияк зблизила жінок. 

На жаль траплялись випадки, коли національність виклика стереотипне уявлення у людей. Це ставало на заваді й ромам не хотіли допомагати на деяких етапах евакуації. Тоді Олена брала ситуацію у власні руки й достукатись до сердець їй вдавалось. 

«Доводилось брати телефон у руки й пояснювати людям, що бомби падають на всіх, не обираючи національність. Дехто розумів, а дехто — ні». 

Фото: волонтер Олена Кузьменко в Неаполі

Інтеграція в італійське сьогодення

Деякі ромські родини залишись мешкати в Італії, тут сплачується допомога біженцям, є можливість знайти роботу навіть з мінімальним знанням мови. Втім, левова частина все ж знаходиться в Німеччині та Польщі. Ситуація склалася таким чином, через затримку у змінах законодавства Італії. Лише через 2-3 тижні після початку повномасштабної війни країна впровадила всі необхідні умови для прийому біженців. До цього часу вже більша частина людей перетнули кордон Польщі й попрямували в інші країни. 

«Головна складність в Італії була саме через довготривалий організаційний процес. Першими на допомогу біженцям прийшли церкви та італійське духовенство, вони почали розгортати пункти прийому. Я була дуже вдячна і пишалась, що країна, в якій жила стільки років та сплачувала податки простягнула руку допомоги моєму народові», — ледь стримуючи сльози розповідає жінка. Олена зізнається, що з приходом війни почала відчувати провину, що має можливість жити в мирі та спокої, тому робила все можливе аби допомогти нужденним.

Перший час доводилось пояснювати людям, що виїжджати з «гарячих точок» — це необхідність. Вони їхали в нікуди. Не всі хотіли лишати будинки, статус, певне положення та виїжджати з однією сумкою, але життя — найголовніше.

Сьогодні, з плином часу Олена все ще допомагає виїжджати ромам з України, цим займаються і її знайомі. Евакуація триває й нині, нещодавно вдалось вивезти ще 40 осіб через Польщу. Цією евакуацією займалась знайома Олени, ромська волонтерка— Раїса Росташ. Жінка впевнена, що вся її діяльність — наслідок почуття патріотизму, любові до свого народу. Вона вірить: якщо кожен зробить від себе те, що може в цей момент, то результати будуть помітні ще скоріше.

 

Полянська Руслана

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *