Діаспора

Тоні Ґатліф — французький режисер ромського походження

Тоні Ґатліф (Мішель Дахмані)  — французький режисер ромського походження, актор, сценарист, композитор та кінопродюсер народився 10 вересня 1948 року в Алжирі. У віці 12 років Тоні тікає з Алжиру від бідності та перспективи раннього шлюбу. Хлопець переживає багато важких, але феєричних мандрів, які врешті-решт приводять його до світу кіно. Тоді Гатліф пробує себе в якості актора, але розуміє, що навряд чи зможе добитися успіху, тому йде вчитися на режисера. Він знімає про те, чим наповнене його життя — про вулиці та людей з вулиць. Вже третій фільм режисера став усвідомленим поворотом до ромської теми. “Біжи, циган!” — короткометражка про геноцид, влаштований нацистами під час Другої Світової.

Відомим у Європі Ґатліф стає на початку 80-х після виходу у світ фільму «Циганські барони». Він не обмежується лише ромською темою. Але саме за стрічку “Добрий шлях (Latcho drom)” отримає три кінопремії: на Каннському фестивалі, на Монреальському всесвітньому кінофестивалі і від Національного товариства кінокритиків США. Гатліф роками шукає нову кіномову, що змусить дивитися і слухати, так заворожено, як він колись дивився фільми, які ще в школі показував учитель. Він був завжди впевнений, що ромська мова має звучати в кіно, і йому вдалося це зробити — фільм “Дивний чужинець (Gadjo dilo)” знятий майже повністю ромською мовою.

Стрічки режисера наповнені несподіваними поворотами і пристрасними поривами, як і його власне життя, що нагадує драйвове кіно. У фільмах Гатліфа перетинаються різні світи, перехрещуються культури, мови, музичні і танцювальні традиції. Тут можна зустріти індійців-Банджар, від яких, можливо, і пішли роми; північноафриканських арабських ромів дома; румунських, угорських, словацьких, французьких, іспанських ромів… 

Фільмографія

1973 «Індіанець Макс» (Max L’indien) (c.m.)

1975 «Голова в руїнах»(LA TÊTE EN RUINES)

1978 «Земля у череві» (LA TERRE AU VENTRE)

1982 «Серце цигана» (CORRE GITANO) (не виходив на екрани)

1983 «Циганська пісня» (CANTA GITANO) (c.m.)

1983 «Князі» (LES PRINCES)

1985 «Вулиця відправлення» (RUE DU DÉPART)

1989 «Не плач, моє серденько» (PLEURE PAS MY LOVE)

1990 «Гаспар і Робінзон» (GASPARD ET ROBINSON)

1993 LATCHO DROM

1995 LUCUMI, L’ENFANT RUMBEIRO DE CUBA (c.m.).

1996 MONDO

1998 «Дивний чужинець» Gadjo Dilo

1999 «Я народився від лелеки» (JE SUIS NÉ D’UNE CIGOGNE)

2000 Vengo

2002 Swing

2004 Види Європи «Нічний Париж» (Série Arte)

2004 «Вигнанці» (Exils)

2006 «Трансильванія» (Transylvania)

2009 «Свобода» / (Liberté)

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *