АктивізмДіаспора

“Праця (не) робить вільним”: у Кракові вшанували День пам’яті геноциду ромів

День пам'яті геноциду ромів

Цього року, 2 серпня, на території меморіального комплексу Аушвіц Біркенау, який колись був сумнозвісним табором смерті, зібралось сотні ромів з різних частин світу, щоби разом вшанувати спільну пам’ять та трагедію, котра у 1944 забрала життя тисячі ромів, назавжди залишивши біль та смуток. Щорічно 2 серпня в світі відзначають Міжнародний день геноциду ромів. Тоді в таборах смерті Аушвіц-Біркенау в газових камерах були вбиті понад 3 тисячі ромів.

У передмісті Кракова, де на воротах табору смерті Аушвіц-Біркенау німецькою мовою викарбовано “Праця робить вільними” провели урочисті та пам’ятні заходи з нагоди Міжнародного дня геноциду ромів. Ініціатива, яку організувала міжнародна ромська організація TernYpe спільно із Центром культури та документації німецьких сінті та ромів вкотре об’єднала ромські спільноти та створила майданчик і простір для пізнання минулого через діалог та особисті зустрічі.

Участь у заході DIKH HE NA BISTER взяло понад 200 осіб – переважно ромів та тих, хто тим чи іншим чином дотичний до ромської культури та ідентичності. Долучились до заходу і Уповноважений Федерального уряду проти антицганізму Мехмет Даймагюлер, депутат Європейського Парламенту Ромео Франц, а також журналісти, громадськість, ромські правозахисники, історики, митці. Через власні переживання, колективний біль та співучасть учасники рефлексували на тему війни, культурної пам’яті, голокосту, минулого. А крім усього, розуміючи важливість минулого, присутні міркували про побудову нової стратегії ромської самоідентифікації в сучасному світі.

Наталія Томенко – співзасновниця Молодіжної агенції із адвокації ромської культури “АРКА”, художниця, мисткиня, ромська правозахисниця родом з Кременчука також взяла участь в урочистих заходах, реперезентуючи ромські спільноти в Україні та нагадуючи світові про війну, яка зараз відбувається в нашій країні, відтак про недопущення жахливого геноциду часів Другої світової війни.

“Я стою тут перед вами як молода ромка з України, яка пережила жорстоку війну, що відбувається навіть зараз на наших очах. Водночас я представляю голос Ромської Ради України, тут біля цього пам’ятного місця, де наші предки сінті та роми були вбиті під час Другої світової війни. Те, чого ми повинні зрозуміти, щоразу відвідуючи табір смерті Аушвіц -Біркернау – це те, що ми більше ніколи не повинні бути пасивними спостерігачами геноциду, жорстокості та несправедливості.

Ось ми сьогодні стоїмо разом як свідки нинішнього геноциду, вчиненого російським фашизмом в Україні. Коли ми сьогодні згадуємо про геноцид під час Другої світової війни, ми повинні виступити проти російської агресії, спотворення та фальсифікації історії геноциду. 1 березня 2022 року Росія навіть розбомбила меморіал Бабин Яр у Києві, місце масового вбивства нацистами ромів і євреїв під час Другої світової війни, яке є святим місцем для наших громад в Україні. Боляче бачити травму тих, хто пережив Геноцид, які сьогодні страждають і борються за виживання”, – розповіла Наталія Томенка під час своєї урочистої промови на пам’ятному заході. Водночас активістка залкикала ромську молодь, яка є основною силою сучасного та майбутнього ромського руху, повстати в усіх європейських країнах, підняти свій голос, протистояти сучасній російській агресії та пам’ятати уроки минулого.

Крім офіційної церемонії DIkh He Na Bister, який пройшов на території меморіального комплексу табору смерті, у Кракові відбулись тренінги та неформальні зустрічі з усіма учасниками з’їзду протягом декількох днів, де кожен мав змогу обміркувати минулі травми родини, спільноти та власної нації. Більше поговорити про сучасний контекст ромів, антициганізму та прав людини.

Чінара Маджідова – арт-директорка агенції з адвокації ромської культури “Арка”, мисткиня, візуальна художниця також долучилась до заходу. Вона розповіла про власний досвід своєї співучасті, додавши, що захід, який щороку циклічно відбувається в одному і тому ж місці, перш за все, нагадує про недопущення страшних воєнних злочинів, які, на жаль, відбуваються й сьогодні.

Бо Dikh He Na Bister – це передусім про спільні травми, як індивідуальні, так і колективні, занурення в минуле та репрезентацію культурної спадщини ромських спільнот в контексті сьогодення. Спогади, які формують нову візію власної ідентичності для перспектив в майбутньому.

Додамо, що історично під час Другої світової війни в таборі Аушвіц-Біркенау загинуло понад 20 тисяч осіб, а за весь час геноциду від репресій постраждали від 600 тисяч до 1 млн 500 тисяч ромів. Серед них було сотні ромів з України. Сьогодні роми України продовжують свою боротьбу у власній країні, воюючи проти держави-терористки рф, служать у лавах ЗСУ та вірять, що лише міцність духу, віра та власний спротив допоможе здолати дикторський режим імперіалізму.

Читайте також: “Ніколи знову”: ромські та українські активістки осмислюють травми війни

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *