Діаспора

Чейя Стойка

Чейя Стойка (23 травня 1933 – 28 січня 2013) австрійсько-ромська письменниця, художниця, активістка та музикантка, яка пережила Ромський Геноцид.

Стойки були Ловарями та торговцями коней, караван яких проводив зими у Відні, а літом подорожував по австрійській сільській місцевості, де родина могла прослідкувати свою спадщину протягом понад 200 років. Разом зі своєю матір’ю та чотирма з п’яти братів вона пережила Геноцид та інтернування в Освенцимі, Равенсбруку та Берген-Бельзені. Її батька відправили до концтабору Дахау,потім до Шлосса Хартгейма, де його вбили. Її молодший брат Оссі загинув у “Zigunerfamillienlager” в Освенцимі-Біркенау в 1943 році.

Стойка, її мати та сестри були звільнені англійцями з Берген-Белсена у 1945 році та повернуті до Відня. Чейя почала школу у віці дванадцяти років у другому класі.

У Стойки було двоє дітей,син у 1949 році та дочка в 1951 р.

Вона заробляла собі на життя, продаючи тканини «від дверей до дверей»,а також килими на ринках,на яких вона заробляла на життя до 1984 року. Пізніше вона стала письменницею, художницею, співачкою, громадськию лекторкою у Відні.

У 1992 році стала представницею Австрії за визнання геноциду ромів та сінті, разом із тим, як голос у боротьбі проти дискримінації, яку роми продовжують страждати по всій Європі.

Стойка почала малювати у віці 56 років, використовуючи нетрадиційні інструменти для малювання, як її пальці та зубочистки. Вона працювала з “усім, що потрапляє між пальцями”, включаючи картон, скляні банки, листівки та солоне тісто.

Її творчість корениться в німецькому експресіонізмі та народній творчості  і зображує табори смерті, а також  картини сімейного життя у їх розписаному фургоні до Геноциду.  Ретроспективна виставка 2014 року “Нас соромно” описала її роботу як два цикли.  Перша під назвою “Навіть смерть боїться Освенцима” зображує її спогади про концтабори,і складається переважно з чорно-білих чорнильних малюнків. Другий “Яскравий цикл” передбачає барвисті олійні картини природи, пейзажів, ромських вагонів, танцю та сім’ї.

Її мистецтво виставлялося по всій Європі,Японії та США.

Вона також випустила компакт-диск із піснями Lovara Romani під назвою Me Diklem Suno («Я мріяв»).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *