Культура

Вчать любові та поваги до дорослих. Чому ромські казки руйнують стереотип про “неправильне виховання” дітей

Ромські народні казки - як спосіб виховання дітей.

Народні казки є важливим засобом виховання дітей, оскільки вони передають традиційні цінності, вчать моральних принципів та навчають соціальних навичок. Малеча не розуміє напівтонів, тому казки є чи не найпростішим способом донести до неї інформацію про добро й зло у формі гри. У народній творчості створюється образ того, якою має бути “ідеальна людина”.

В суспільстві є чимало стереотипів про те, що роми “не так” виховують дітей та з дитинства насаджують аморальні цінності. Всупереч стереотипам в ромських казках переважають зовсім інші наративи, які вчать терплячості, винахідливості, любові до справедливості, повазі до старших і родини. 

Головні герої часто винахідливі та розумні, мають неабиякий хист до музики, ковальства та конярства 

Ромські народні казки часто відтворюють саме період кочівництва трохи романтизуючи його. Так здебільшого сюжети зав’язані на міфічних істотах: лісовики, мавки, смерть, вдача та ін. В них головні герої часто винахідливі та розумні, мають неабиякий хист до музики, ковальства та конярства, заробляючи собі тим на життя. 

У казці “Як лісовик із табором подружився” розповідається про талановиту ромську дівчину, яка не злякавшись лісовика заспівала йому пісень. Замилувавшись голосом дівчини, лісовик припинив шкодити ромам і дозволив їм залишитись у лісі. Після він залюбки приєднувався до щовечірніх посиденьок ромів та слухав їхню музику біля вогнища. 

В ромських казках оспівується повага до природи та зокрема тварин, на захист яких стають міфічні істоти

Одразу в декількох казках, які нам вдалось знайти, оспівується повага до природи, зокрема тварин. Людям, які помиляються в своєму ставленні, часто протиставляються міфічні істоти, які захищають природу. Часто в таких казках фігурують прикмети: “Відома річ, ластівка – птах домовик і для дому священний. Не дай боже кому ластівчине гніздо розорити – життя в хаті не стане”. У ромській народній казці “Ластівки”, ромка, яка зіпсувала пташине гніздо, була жорстоко покарана домовиком. 

Багато казок мають коріння в різних традиціях, що дозволяє дітям ознайомлюватись зі спадщиною різних народів. Наприклад, в ромських казках, написаних на теренах слов’янських країн фігурують відповідні міфологічні істоти, використовуються прикмети та приказки. Вони можуть навчити дітей поважати різні культури та традиції, розуміти та приймати різноманітність, допомагати виховувати культурну толерантність.

Романтичний підтекст — герої класично долають всі перешкоди на шляху до щастя з другою половинкою

Багато казок мають підтекст, який навчає малечу різних моральних принципів, таких як справедливість, милосердя, доброта, терпимість та повага до інших. Ці принципи допомагають дітям розвивати етичні стандарти та поведінку, яка є важливою у пізнішому житті. Поширені наративи про самовіддане кохання, романтику. Те, як герої віддаються своїм почуттям, зустрічаються зі своєю другою половинкою та долають всі перешкоди на шляху до щастя.

У казці “Богатир Гувалік і красуня Велевума” наявні ситуації, які навчають дітей соціальним навичкам, таким як співпраця, спілкування, взаємодія та взаєморозуміння з іншими, допомога тим, хто потребує її. 

Такі сюжети можуть допомогти малечі зрозуміти різні соціальні ролі та взаємодію з іншими людьми, які трапляються на шляху до перемоги над злом. В сюжеті на ваги стає власна безпека та кохання. Таким чином казки навчають дітей значенню любові і чесності. Головний герой виявляє свою любов і готовий зробити все, щоб захистити своє кохання від зла. Це навчає дітей, що любов до рідних може бути мотивацією та допомогти їм подолати будь-які перешкоди.

Викривлюють негативні якості та пріоритетність матеріальних цінностей

Казки можуть передавати дітям життєві уроки. Тут обговорюється як правильно поводитись у складних ситуаціях, подолати випробування та як приймати важливі рішення. Вони можуть також допомогти дітям зрозуміти, що життя може мати свої труднощі, які допомагають нам зрости та стати сильнішими, подивитись на себе з іншого боку. 

Народні казки розвивають емоційну інтелігенцію, тобто здатність розуміти та керувати власними емоціями, а також розуміти емоції інших людей. Вони навчають емпатії, співчуття, допомагати їм розуміти причинно-наслідкові зв’язки між ситуацією та почуттями людей. Наприклад, у казці “Як бариня за жадібність була покарана”. 

Одна з героїнь, попри домовленості, не хотіла ділитись заробітком і залишилась ні з чим. Герої казок, які виявляють жадібність та корисливість, часто потрапляють у складні ситуації, які можуть призвести до того, що вони втрачають все. Це навчає дітей про те, що жадібність може призвести до саморуйнування та страждання.

Сюжети про жадібність й наслідки навчають дітей про важливість мати здорове ставлення до грошей, речей. Діти навчаються тому, що гроші та речі – це не все, що має значення в житті, і що не варто жертвувати моральними цінностями заради них.

Ромські казки не завжди романтизують головних героїв. В казках здебільшого роми постають як персонажі, що зіштовхуються зі складними умовами через свій кочовий спосіб життя. Однак, винахідливість та подекуди хитрість дозволяє їм успішно виходити з труднощів, не забуваючи при цьому про власні життєві цінності. Тим не менш, ромські народні казки, як і творчість інших народів зав’язується на сюжетах, які мають мораль. Тобто навчають всім відомим принципам життя в соціумі та ставленні до духовних і матеріальних речей. 

Полянська Руслана

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *