Культура

“Ромський музей” в Тарнові

“Ромський музей” в Тарнові

Muzeum Etnograficzne w Tarnowie

Розташований в унікальній садибі XVIII століття Тарновський краєзнавчий музей, що висвітлює місцеву історію та етнографічні традиції, має одну особливість. Перлиною  експозиції вже багато років служить велика “ромська” експозиція, яка по праву вважається однією з перших в своєму роді у Європі.

Ця колекція була створена в Тарнові в 1979 році, вона стала першою в Польщі виставкою з ромської тематики. З цього часу в Етнографічному музеї в Тарнові було створено відділ, присвячений історії та культурі ромів, а його незмінним керівником став чоловік на ім’я Адам Бартош.

Ця виставка (у первісному вигляді) була відкрита у квітні 1990 року з нагоди IV Міжнародного Ромського конгресу, який відбувся у місті Серок під Варшавою, і це постійна виставка, що представляє історію та культуру ромів у Польщі в контексті їх європейської історії .

По-справжньому захоплююча експозиція простежує ромську культуру в Польщі від її початку в XV столітті, її трагічної долі від рук нацистів і до сучасності, і включає в себе кілька чудових карт, моделей, костюмів, документів та фотографій у трьох приміщеннях. В околицях міста проживають близько 350 ромів, які плекають та зберігають власну історію та культуру і є частими гостями музею.

Справжній скарб експозиції можна побачити у внутрішньому дворику музея. Саме тут розташовані автентичні ромські вози-каравани. Традиційний розпис, орнаменти та різьблення можуть багато розповісти про історію кочівлі польських ромів. І донині, раз на рік у ці вози впрягають коней і вирушають на них разом за Караваном Пам’яті. Але це вже інша історія, якою ми поділимось в наступних дописах.

Фото запозичено на офіційній сторінці музея  та в мережі Інтернет.

    

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *