Культура

Історії ромів в українському колажі

Ромський джазмен Віллі Папп-молодший, засновник  театру “Романс” Віктор Крикунов, ромська поетка Рані Романі, правозахисник та волонтер Микола Бурлуцький та інші відомі ромські діячі минулого та сучасного постають у зображених колаж україснького митця, художника – Олександра Максимова.

Проєкт “Роми в колажі” – є передусім можливості презентувати ромську культуру у візуальному мистецтві та у такий спосіб більше розповісти про тих, хто впродовж років творить ромську культуру, доповнюючи мозаїчну складову української ідентичності. Техніка колажу, в якому працює митець є однією з тих, котра може якнайповніше розповісти про глибинні історії когось чи чогось, а відтак більш грунтовно репрезентувати ту чи інші культурологічну складову складову.

Взагалі колаж як жанр візуального мистецтва — це технічний прийом в образотворчості який ґрунтується на введені у твір різних за фактурою та кольором предметів: шматків газет, афіш, шпалер тощо. У широкому сенсі колаж — включення за допомогою монтажу в твори літератури, театру, кіно, живопису, музики різностильових об’єктів або тем для посилення естетичного ефекту. Олександр Максимов у своїх колажах використовує здебільшого папір, клей, старі газети та інші підручні засоби. Клеїть кожну картину власноруч, таким чином надаючи унікальності історії чи героям про яких оповідає у візуальний спосіб.

Створення серії колажів про ромів українського походження стали для митці певним викликом, оскільки майже ніколи не працював із темою ромської культури, пам’яті та ідентичності цього народу. Проте, як розповідає художник водночас це цікавий досвід більше зануритись в історії ромів. а отже більше пізнати історії локальних ідентичності України.

“Роми для мене завжди були певним закодованим словом. Якщо говорити метафорично. Чимось таким, що ти бачиш, але не можеш цілком прочитати, проте стикаєшся з ними чи не щодень. Водночас, створюючи серію колажів про ромів я більше занурююсь в ромське мистецтво, яке має дуже широкий пласт давньої культури. Бо як ми знаємо, роми походять з Індії, відтак це величезне поле для дослідження і не лише у візуальній формі”, – розповідає Олександр Максимов.

Якщо говорити про українську складову ромського народу, тут можна віднаходити багато спільних точок дотику та водночас поєднувати те, що з першого погляду здавалось би зовсім неоднорідне. Власне серія колажів Олександра Максимова намагається розповісти про спільну історію ромів та українців, їхній вплив на українську культуру та мистецтво загалом, а також показати як через культурологічну  складову можна ламати с стереотипи та будувати більш відкрите суспільство. Культура є тим важливим інструментом, який дозволяє змінювати власну оптику щодо внутрішніх та зовнішніх упереджень.

“Завдяки підтримці від молодіжної організації “Арка” я отримав стипендію на реалізацію свого проекту  “Роми в колажі” та зміг створити цю мозаїчну історію про ромську культуру в сучасному українському контексті, – додає Олександр. – Це відкрило мені нові грані та роздуми про спільність історії двох народів, котрі споконвіку проживали на одній території – Україні.

Усі роботи автор творить у ручний спосіб. На думку Олександра, це  дає розуміння мистецтва тут-і-тепер. Фізичного відчуття. Бачення певного відображення самого себе. Під час формування колажу художник не задумує  конкретну композицію і наперед не вкладає  у зображення якоїсь ідеї. Натомість його більше цікавить сам процес творення, який Олександр часто називає медитативною практикою колажу. Те, що з’являється як твір – злиття свідомого та несвідомого.  Певна рефлексія на конткрений час, період. Зазвичай автор шукає сенс у своїх колажах уже тоді, коли вони перебувають у завершеному стані.

У серії “Роми в колажі” художника Олекснадар Максимов можна побачити 17 історій таких відомих ромів українського походженн як:  Віллі Пап-старший, Ігор Крикунов, Михайло Семенцов, Рані Романі, Міха Козимиренко, Леонід Сандуленко, Анатолій Ігнащенко, Лев Черенков, Микола Бурлуцький, Валерій Сухомлинів, Олександр Баглаєнко, Зола Кондур, Рустам Аджі, Федір Андраш, Євген Гудзь, Артур Лакатуш, Микола Бурмек-Дюр.

Авторка: Маріанна Максимова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *