Культура

День Ромського Опору

16 травня. День Ромського Опору

коли  про ромів говорять в контексті Другої Світової війни, частіше за все їх згадують виключно як жертв нацистських переслідувань.

Однак, пам’ятна дата 16 травня, відома як День Ромського Опору, покликана привернути увагу громадськості до іншої сторони цієї історії. Сьогодні ми відзначаємо сміливий бунт і супротив ромів стражданням, дискримінації і винищенню не лише у період правління нацистського режиму в Європі, а й сьогодні, коли ми досі стикаємося з масовими порушеннями прав ромського населення.

 

Чому саме ця дата?

Із настанням нацистського окупаційного режиму в низці країн Європи запрацювала система концентраційних таборів, серед в’язнів яких були і роми. На території відомого табору Аушвіц-Біркенау для ромських в’язнів було створено окрему секцію, – т.зв. “циганський табір”.

На 16 травня 1944 року була запланована ліквідація “циганського табору”, аби звільнити місце для для чергової партії в’язнів, які були в кращому стані для фізичної праці, ніж для ті, хто місяцями жив у суворих умовах табору.

 

Поінформовані завчасно про такі плани роми, замість того, щоб дозволити без перешкод відвести себе до газових камер, організували повстання. Коли солдати прийшли до табору ті відмовилися виходити з бараків, натомість зустріли своїх катів камінням, залізними трубами, дерев’яними панелями, колючим дротом та всим, що змогли знайти в казармі. І хоча зброя ромів не йшла в порівняння з німецькими автоматами, в ході сутички охоронці теж зазнали жертв. Адміністрація табору побоювалася, що повстання пошириться й на інші секції, тому було вирішено відступити. В цей день жодного рома не було відправлено до крематорію. Це сталося кількома місяцями пізніше.

А 16 травня назавжди залишилося в історії як день боротьби ромів за життя та власні права.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *