7 грудня 2022 року, Берлін
Конференція відбудеться офлайн на Освітньому форумі проти антиромства: Культурний центр Aufbau Haus на Moritzplatz, Prinzenstraße 84.2, 10969 Berlin
Мови: англійська та українська, з синхронним перекладом
Загарбницька війна Росії проти України впливає на ромів в Україні так само, як і на будь-який інший народ. Однак їхня вразливість може означати, що вони, як й інші вразливі групи, більше постраждали від наслідків війни. Ресурси стають дедалі меншими, оскільки війна триває, а це все більше впливає на вразливі групи, і завжди існує можливість актів дискримінації або навіть расистських нападів на ромів.
Однак, через агресивну та нищівну війну Росії, переважна більшість ромів в Україні віддано стають на захист України від агресії або ведуть боротьбу проти Росії різними способами. Оскільки на них напали так само, як на етнічних українців, вони також вважають себе українцями, і тисячі ромів воюють в українській армії, а інші організовують гуманітарну допомогу.
Після закінчення війни різноманітна підтримка меншин, таких як ромська меншина, має бути визнана українською політикою та суспільством. Це означає, що ромська меншина й інші меншини розглядаються українською політикою та українською громадою як невід’ємна частина українського суспільства і їм надаються найширші можливі права меншин.
Однак тепер, поки триває російська агресія, важливо, щоб роми мали доступ до гуманітарної допомоги та отримували підтримку, як і всі інші громадяни України. Ця підтримка також має стосуватися десятки тисяч ромів, які були змушені залишити свої домівки і зараз живуть як ВПО в Україні або як біженці в Західній Європі. Для багатьох біженців та внутрішньо переміщених осіб життя у вигнанні також означає досвід антиромства та неприйняття, тоді як інші отримують підтримку, як і будь-який інший громадянин України.
Коли йдеться про підтримку ромів зараз і після війни, міжнародна спільнота, і зокрема Німеччина, може відіграти вирішальну роль. Міністр закордонних справ пані Анналена Бербок під час зустрічі з головою Центральної ради німецьких сінті та ромів паном Романі Роузом висловила підтримку ромам, які перебувають в Україні та за її межами.
Конференція об’єднає представників ромської громади в Україні, українських ромів-біженців та представників ромських організацій з інших європейських країн.
Основною метою конференції є вироблення спільного підходу та політичної позиції ромів з України та прихильників спільноти сінті та ромів в Європі щодо таких питань: Поточне становище ромів в Україні та пропозиції щодо їхнього покращення, Позиція ромських біженців з України та перспективи ромів у майбутній Україні.
Спільний підхід і позиція також повинні стати основою для наступної конференції з основними зацікавленими сторонами з Німеччини, України та Європейського Союзу навесні 2023 року.
Конференція організована спільно Молодіжною агенцією з адвокації ромської культури «АРКА», Центральною радою німецьких сінті та ромів та Центром документації та культури німецьких сінті та ромів.







Програма
Ця панель обговорюватиме внесок ромів у захист своєї країни від російської агресії, становище ромів на нині окупованих територіях, становище ромів ВПО в Україні, стан прав людини та меншин, і як війна вплинула на життя ромів, зокрема з маргіналізованих спільнот у сегрегованих поселеннях.
Також панель має висунути пропозиції щодо покращення поточного становища ромів в Україні та уникнення антиромських настроїв та актів дискримінації.
Близько 100 тисяч ромів з України змогли знайти притулок в інших країнах Європи. У той час як багато хто знайшов притулок, не зазнаючи дискримінації, інші відчули антиромські настрої з боку влади та окремих осіб, а деякі пережили насильства. У деяких країнах політики та засоби масової інформації зловживали присутністю ромських біженців не лише для проведення кампанії проти ромів, але й для проведення кампанії проти біженців.
Переважна більшість біженців – жінки та діти. Під час панельної дискусії також розглянуться способи покращення їхньої ситуації та ефективного використання часу в приймаючих країнах, наприклад для навчальних програм.
Відбудова України означає не лише фізичну реконструкцію будинків, фабрик, доріг чи електростанцій. Це також означає відновлення добробуту окремих людей і суспільства, а щодо меншин, таких як ромська меншина, це теж означає прийняти її як невід’ємну та рівноправну частину суспільства та залучити у всі відповідні політичні процеси з вивченням минулого України та практики інших країн у післявоєнному періоді.
На секції обговорюватимуться питання про те, як роми можуть брати участь і отримувати прибуток від зусиль фізичної реконструкції, таких як будівництво житла, а також, що необхідно для покращення соціального статусу ромів і забезпечення того, щоб вони могли користуватися всіма правами людини та правами меншин. Особливу увагу буде приділено також внеску молодих ромів у перебудову суспільства.