Кожна оповідь має надзвичайний потенціал: слово може зцілювати, або ж лишати глибокі рани. Донині робились десятки спроб фіксації спогадів ромів, які проживали жахи геноциду. Проте досі маловивченим лишається вплив таких наративів на наступні покоління. Сьогодні, коли Україна стикається із реаліями війни, ми усвідомлюємо що не пропрацьовані травми минулого, можуть бути додатковим тягарем в ситуації екстреми.
Запрошуємо представників 2 та 3 поколінь родин ромів, які пережили геноцид в роки Другої світової війни поділитись сімейними історіями, а також за бажання проговорити свої нинішні переживання. В рамках даної ініціативи ми прагнемо зібрати інтерв’ю, які стануть основою документальної вистави, покази якої відбудуться в Німеччині та Польщі.
Хто може долучитись:
● Роми з України, в чиїх родинах збереглись спогади про геноцид ромів через розповіді дідусів, бабусь чи батьків.
● Українські роми, які готові поділитися своїм досвідом життя в умовах війни.
● Участь відкрита для всіх статей і вікових груп, які відповідають вимогам, зазначеним вище.
Навіщо нам це потрібно?
Зібрані в рамках проекту історії ляжуть в основу документальної вистави. Ми прагнемо зробити реалії війни більш зрозумілими для європейської аудиторії за допомогою особистих історій які переплітаються в досвідах ромів часів режиму нацистської Німеччини та нинішнього російського військового вторгнення та масового бомбардування України.
Історії інформантів будуть записані та транскрибовані, але лише члени команди ARCA матимуть доступ до цих файлів та інформації. З зібраних історій драматург зробить сценарій документальної п’єси, а режисер підготує документальну виставу, де актори будуть говорити публічно від імені людей, які надали свої свідчення про ромський геноцид та досвід війни.
Як проходить збір історій?
● Ви заповнюєте реєстраційну форму: https://forms.gle/fVAu9SyW5sFp1KFy9
● З вами зв’язується представник\ця проекту (скоріш за все, та людина, яка буде брати у вас інтерв’ю), щоб познайомитись і знайти час для запису інтерв’ю. Ви домовляєтесь про формат – очно чи онлайн
● Перед інтерв’ю вам надсилається Дозвіл на використання вашої історії та персональних даних (далі – Дозвіл) для ознайомлення
● Ви та ваш інтерв’юер зустрічається у визначений день та час для проведення і запису інтерв’ю з вами. Тривалість зустрічі – від 1,5 години.
● Перед зустріччю ви підписуєте Дозвіл та обговорюєте його з інтерв’юером
● Зібрані історії в подальшому зберігаються у команди проекту. З ними можуть працювати залучені спеціалісти проекту для створення документальної вистави або іншого культурного продукту
Що таке документальний театр?
Документальний театр (ДК) – це вид соціально-політичного театру, який започаткований в 20х рр. XXi ст. Існують різновиди ДК – вербатім, свідоцький, автобіографічний, газетний театр, театр документу тощо. По суті, ДК є дослідження теми, яку обирає собі творча група під керівництвом режисера\ки. Актори-дослідники займаються пошуком донорів історій, у яких під запис беруть глибинне інтерв’ю. Далі вони чи драматург розшифровують інтерв’ю, і потім з тексту\текстів створюється сценарій для майбутньої вистави. Режисер займається постановкою вистави.
До матеріалів, з яких складається вистава, можуть залучатися різні артефакти (предмети, їх частини, особисті чи колективні і т.п.), документи (паспорт, протоколи, накази і т.п.), фотографії, відео – все, що є носіями певних подія, певних тем. Після вистави зазвичай відбувається обговорення з глядачами. ДК спрямований на підвищення рівні критичного мислення, навичок рефлексії, що прямо впливає на здатність людини приймати рішення, проявляти свій голос, висловлювати публічну свою точку зору.
Від пам’яті до історії, від історії до дій!
Досвід колективної травми зумовлює її передачу між поколіннями, що в свою чергу впливає на форми сприйняття реальності, уяву… Мова — захист від забуття, що зберігає пам’ять про минуле, намагаючись, як зауважує один онук тих, хто вижив, «створити місце для історії та забезпечити передачу історичних реалій майбутнім поколінням».