Активізм

Ромське громадянське суспільство і його роль в сьогоденні України

П’ятиденний форум Ромського громадянського суспільства розпочався 4 грудня в приміщенні Документально-культурного центру німецьких сінті та ромів у Берліні. Тут протягом декількох днів збирались представники ромської спільноти, журналісти, активісти та зацікавлені в залученні ромів до українського й міжнародного контекстів.  Останні дні більшість з учасників провели в потягах та автобусах дорогою з: України, Чехії, Італії, Британії, Румунії, Молдови, Литви, Польщі та Австрії. Всі вони приїхали аби обговорити з якими викликами стикається ромська спільнота України в сьогоденні, поділитись досвідом, посприяти інтеграції та участі ромів у повоєнній відбудові України.  

Фасилітаторки заходу Марія Ясеновська та Катерина Дайнеко відкрили семінару, розпочавши зі знайомства. Учасники розповіли про себе й поступово перейшли до обміну думками щодо подій в Україні, переживаннями та сподіваннями на майбутнє. Другу частину дня присутні провели розбившись на невеликі групи. Учасники почали обговорювати загальні проблеми, з якими стикаються українські роми в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну, які чинники впливають на ситуацію всередині країни та за її межами. 

Наступний день розпочався вже з обговорення присутніми стану дотримання прав людини та ролі молоді в громадському русі.  Володимир Яковенко, Ельжбета Мірга-Войтович та Юліан Кондур презентували присутнім результати моніторингових досліджень дотримання прав ромів. Спільно з учасниками семінару працювали над визначенням наявних проблем у забезпеченні рівного доступу ромів до прав, які потребують уваги правозахисників та міжнародних інституцій. 

На проблематиці боротьби з антициганізмом в Україні та Європі сфокусувалися під час зустрічі з Мехметом Даймагюлером, який обіймає посаду уповноваженого федерального уряду проти антициганізму та за життя сінті й ромів у Німеччині. Говорили про його враження від візиту в Україну та перспективи взаємодії задля інтеграції в нових реаліях ромів, які були вимушені покинути країну, а також адвокації задля врахування потреб та інтересів ромських спільнот українським урядом. Спільно із представниками українських та зарубіжних молодіжних об’єднань говорили про рівень розвитку ромського молодіжного сектору України на момент початку війни та різні аспекти молодіжної участі в суспільних процесах – релокації, евакуації населення, гуманітарній допомозі, правозахисті та адвокації. 

Сесія з медіа проходила за блискучої модерації Гільди Горват — ромська журналістка та авторка австрійського “RomBlog”. До обговорення приєднались Гвендолін Альберт – представниця ромського видання у Чехії “Romea”, представники Німецьких медіа: Роберт Шварц з “Deutsche Welle” Німеччини та Клаус Хейнріх “Südwestfunk”. Український контекст представляли: Тетяна Сторожко “Інформаційна платформа “Джянес”, а також незалежна правозахисниця та журналістка Ольга Веснянка. Дискусія дозволила присутнім більше заглибитись в специфіку співпраці ромів з медіа та важливу роль ЗМІ в процесах формування наративів про ромські спільноти, їх включення у важливі суспільно-політичні процеси на національному та міжнародному рівнях.  

Наступний день розпочався із зустрічі делегації учасників із членами німецького парламенту і продовжився насиченими дискусіями в рамках конференції, присвяченої становищу ромів у контексті війни Росії проти України. Дискусанти з України поділились власним досвідом переселення з прифронтових територій, міграції та життя за окупації українським міст російськими військами. Закордонні гості розповідали про власну діяльність у своїх країнах спрямовану на допомогу ромським переселенцям з України починаючи з лютого 2022. Також були присутні поважні гості, а саме Олена Богдан – Голова Державної служби України у справах національностей та свободи совісті, та Дотчі Райнхардт – Голова Регіональної ради німецьких сінті та ромів Берлін-Бранденбург, які долучились зі своїми інтервенціями.

Не можна оминути увагою й важливі культурні компоненти, які були вплетені в програму Форуму. Так, 7 грудня відбулось офіційне відкриття художньої виставки “Катарсис“, яка мала на меті візуально продемонструвати емоції від пережитого жінками досвіду в цій війні. Виставка демонструвала графічні роботи (про)ромських активісток, які в липні 2022 р. стали учасницями п’ятиденного семінару-ретриту в Гайдельберзі.

Логічним завершенням 5-денного спілкування стало планування практичних кроків та можливостей майбутньої співпраці. Тут надзвичайно важливим було спілкування із представницями фонду EVZ, які ділилися наявними можливостями, а також планами інституції щодо подальшої підтримки ромських спільнот України.  Завершальна рефлексія виявилась найбільш емоційною, адже не всім вдавалось стримати емоцій під час спілкування.

8 грудня учасники Форуму та запрошені гості подивились театральну виставу “Від дому до дому”. Цей гострий соціально-політичний перформанс мав на меті продемонструвати травматичний досвід, що переживають різні спільноти України під час війни. 

Автор: Руслана Полянська

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *