Активізм

Активізм під час війни: як об’єднуються українці та роми задля перемоги

Вдосвіта 24-го лютого російські війська перетнули державний кордон України. Після зайняття прилеглих територій окупанти висунулись в напрямку міста Охтирки, що на Сумщині. Запеклі бої тривали понад місяць, території вкривала пітьма від градів, але віра в перемогу просочувалась крізь острах та була сильнішою.

Напередодні вторгнення деякі українці передчували небезпеку та морально готувались до прийдешньої боротьби. Павло Ігнатченко – лідер молодіжного руху в Охтирці, активіст і музикант. Хлопець розповідає, що прийняв рішення неодмінно залишатись вдома незадовго до початку війни. Сьогодні він разом з місцевою молоддю бере активну участь у відбудові міста, впроваджує корисні проєкти та допомагає армії. Почитати першу частину з Павлом Ігнатченком можна за посиланням.

Ромська паска для українського воїна

Володимир Яковленко – ромський активіст, правозахисник та керівник «Арки» (Агенція адвокації ромської культури) – один з тих, хто долучився до допомоги військовим, відправляючи на фронт десятки традиційних ромських пасок, продуктів та всього необхідного. Сім’я Володимира щороку дотримується традицій ромської культури, відтак випікати паску перед Великоднем – особлива та дуже сакральна справа усієї родини. Випікання пасок у ромів – унікальний процес та технології. Печуть у спеціальних печах. Таких, у яких ще сто років тому випікали українці. Тепер цю традицію зберегли і роми.

Володимир Яковленко розповідає, що цьогорічна ініціатива спекти ромські паски для українського воїна з’явилась у його сім’ї спонтанно. Мама одразу підтримала ідею сина та напередодні Великодня напекла більше десяток запашних ромських пасок, які згодом були відправлені на лінію фронту для українських бійців.

«Ромські паски для нашого війська дуже символічні. Бо так вони зможуть більше дізнатись і про ромів, і про те, що ромська спільнота України також долучається до того, щоб наблизити перемогу та побороти російських окупантів», ділиться Володимир Яковенко. Хлопець додає, що цьогорічна великодня випічка є знакова і для всіх ромів, бо спечена із вірою у те, що світло переможе темряву. Зрештою, це і є символізм  Великодня.

Тамарі Томенко — 64. Вона мама ромського активіста Володимира Яковенка. Мешкає в Кременчуці, де, як й інші, волонтерить та підтримує українську армію.  Коли жінка розповідає про процес випікання ромських пасок на передову — її  голос тремтить, але ніжність весь час простежуються у тембрі. Каже, що цього року пекти паски для “наших дітей” (так вона називає усіх українських захисників) – було особливо важливо та потрібно.  Пані Тамара спекла та передала на фронт понад десять пасок, для сім’ї залишила лише дві.

«Молоді хлопці, сидячи в окопах гинуть. Ми всі переживаємо  важкі часи.  Хотілось зробити щось для них. Щоб наші захисники також відчули атмосферу свята. Роми за них дуже переживають та підтримують. Хочеться дуже, щоб вони повернулись додому з перемогою. Ми їх чекаємо», зворушливим, тихим голосом розповідає жінка.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *